Pamaldumas Dievo gailestingumui

2007 04 30
Viešpats Jėzus, daug kartų apsireiškęs Dievo Motinos Gailestingumo Seserų kongregacijos seseriai šv. Faustinai Kovalskai (1905–1938), liepė jai platinti ypatingą pamaldumą jo dieviškajam Gailestingumui. Tai Dievo pagalba mūsų laikams, kad žmonės atgautų pasitikėjimą jo gerumu, atsiverstų ir su viltimi grįžtų prie Švenčiausiosios Jėzaus Širdies. „Atvėriau savo širdį kaip gyvą gailestingumo šaltinį, tegul visos sielos semiasi iš jos gyvybės, su dideliu pasitikėjimu tesiartina prie tos gailestingumo jūros“, – kalbėjo Viešpats šv. Faustinai (Dienoraštis, 1520). Šv. Faustina tris metus gyveno Vilniuje, kur ypač garbinama Aušros Vartų Marija, Gailestingumo Motina.
Jėzus Kristus nurodė šias pamaldumo formas:
 
Jėzaus paveikslo su užrašu „Jėzau, pasitikiu Tavimi“ garbinimas
 
Paveikslas vaizduoja laiminantį Išganytoją, kuris lyg taria žodžius: „Ramybė jums“, kaip parašyta Atvelykio Evangelijoje (Jn 20, 21). Iš jo pervertos Širdies eina du spinduliai, balzganas ir raudonas, lyg vanduo ir kraujas, reiškiantys Krikštą ir Eucharistiją. Jėzus sakė šv. Faustinai: „Pažadu, kad siela, kuri garbins tą paveikslą, nepražus. Taip pat pažadu jai pergalę prieš jos priešus jau čia, žemėje, o ypač mirties valandą. Aš pats ją ginsiu kaip savo garbę“ (Dien. 48). Pirmasis, 1934 m. nutapytas paveikslas garbinamas Vilniuje, kitas, nutapytas 1943 m., – Krokuvoje.
 
Gailestingumo šventė
 
Viešpats nori, kad jo Gailestingumas būtų ypač garbinamas pirmą sekmadienį po Velykų. „Trokštu, kad Gailestingumo šventė būtų prieglobstis ir išsigelbėjimas visoms sieloms, o ypač vargšams nusidėjėliams. Tą dieną atvertos mano gailestingumo gelmės... Siela, kuri prieis išpažinties ir šv. Komunijos, gaus visišką nuodėmių ir bausmių atleidimą“ (Dien. 699).
 
Gailestingumo valanda
 
Viešpats nori, kad kasdien trečią valandą – tą valandą, kai jis už mus mirė ant kryžiaus, ir jo perverta Širdies išliejo savo malones žmonijai – bent trumpa malda pagarbintume jo Gailestingumą. Tą valandą galima sukalbėti Gailestingumo rožančių, apeiti Kryžiaus kelius ar aplankyti Jėzaus Širdį Švč. Sakramente (plg. Dien. 1572). „Tą valandą neatsisakysiu duoti sielai nieko, ko ji prašo dėlei mano kančios“ (Dien. 1320).
 
Gailestingumo vainikėlis
 
Šio vainikėlio Viešpats Jėzus šv. Faustiną išmokė Vilniuje 1935 m. rugsėjo 13–14 d. (Dien. 474–476). Jis kalbamas, naudojant įprastą rožančių. Pradžioje: „Tėve mūsų“, „Sveika, Marija“ ir „Tikiu Dievą Tėvą“.
Toliau ties didesniais karoliukais meldžiame:
Amžinasis Tėve, aukoju Tau mieliausiojo Tavo Sūnaus, mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus Kūną ir Kraują, Sielą ir Dievystę permaldauti už mūsų ir viso pasaulio nuodėmes.
Ties mažesniais karoliukais kalbame:
Dėl skaudžios Jo kančios būk gailestingas mums ir visam pasauliui.
Vainikėlio gale:
Šventas Dieve, šventas Galingasis, šventas Nemirtingasis, pasigailėk mūsų ir viso pasaulio. (3 kartus) 
 
Pabaigoje galima pridėti:
Kraujau ir vandenie, iš Švenčiausiosios Jėzaus Širdies mums ištryškusi gailestingumo srove, pasitikiu Tavimi!
 
Vainikėlio maldos lotynų k.:
- Pater ætérne, óffero tibi Corpus et Sánguinem, ánimam et divinitátem dilectíssimi Fílii Tui, Dómini nostri, Iesu Christi, in propitiatióne pro peccátis nostris et totíus mundi.
- Pro dolorósa Eius passióne, miserére nobis et totíus mundi.
- Sanctus Deus, Sanctus Fortis, Sanctus Immortális, miserére nobis et totíus mundi.
 
Gailestingumo litanija (Dien. 949)
 
Kýrie, eléison! Christe, eléison! Kýrie, eléison!
Kristau, išgirsk mus! R. Kristau, išklausyk mus!
Tėve, dangaus Dieve, R. pasigailėk mūsų!
Sūnau, pasaulio Atpirkėjau, Dieve,
Šventoji Dvasia, Dieve,
Šventoji Trejybe, vienas Dieve,
Dievo Gailestingume, besiveržiantis iš Tėvo būties gelmių, R. pasitikiu Tavimi!
Dievo Gailestingume, aukščiausioji Dievo savybe,
Dievo Gailestingume, nesuvokiama paslaptie,
Dievo Gailestingume, iš Švenčiausiosios Trejybės slėpinio trykštanti versme,
Dievo Gailestingume, žmogaus nei angelo protu neaprėpiamas,
Dievo Gailestingume, iš kurio liejasi gyvybė ir laimė,
Dievo Gailestingume, pranokstantis dangų,
Dievo Gailestingume, stebuklų ir nuostabiausių dalykų šaltini,
Dievo Gailestingume, gaubiantis visą visatą,
Dievo Gailestingume, nužengęs į pasaulį Įsikūnijusio Žodžio asmenyje,
Dievo Gailestingume, išsiliejęs iš atvertos Jėzaus Širdies žaizdos,
Dievo Gailestingume, esantis Jėzaus Širdyje mums, o ypač nusidėjėliams,
Dievo Gailestingume, nesuvokiamas šventosios Ostijos įsteigimu,
Dievo Gailestingume, įkūręs šventąją Bažnyčią,
Dievo Gailestingume, veikiantis šventojo Krikšto sakramente,
Dievo Gailestingume, mus nuteisinantis per Jėzų Kristų,
Dievo Gailestingume, mus lydintis visą gyvenimą,
Dievo Gailestingume, labiausiai mus apgaubiantis mirties valandą,
Dievo Gailestingume, mums teikiantis amžinąjį gyvenimą,
Dievo Gailestingume, be paliovos su mumis pasiliekantis,
Dievo Gailestingume, nuo pragaro ugnies mus apsaugantis,
Dievo Gailestingume, regimas užkietėjusių nusidėjėlių atsivertime,
Dievo Gailestingume, stebinantis angelus ir nesuvokiamas šventiesiems,
Dievo Gailestingume, neišmatuojamas visose Dievo paslaptyse,
Dievo Gailestingume, pakeliantis mus iš visokio vargo,
Dievo Gailestingume, mūsų laimės ir džiaugsmo šaltini,
Dievo Gailestingume, iš nebūties mus pašaukęs gyventi,
Dievo Gailestingume, visus savo rankų kūrinius apglėbiantis,
Dievo Gailestingume, vainikuojantis visa, kas yra ir dar bus,
Dievo Gailestingume, kuriame visi esame panardinti,
Dievo Gailestingume, išvargintų širdžių švelnus suraminime,
Dievo Gailestingume, vienintele nusivylusių sielų viltie,
Dievo Gailestingume, širdžių atilsi ir ramybe pavojuose,
Dievo Gailestingume, šventųjų sielų palaima ir nuostaba,
Dievo Gailestingume, žadinantis pasitikėjimą, kai nematyti vilties,
Dievo Avinėli, kuris, ant kryžiaus atpirkdamas pasaulį, apreiškei mums didžiausią Gailestingumą, R. atleisk mums, Viešpatie!
Dievo Avinėli, kuris gailestingai aukojiesi už mus kiekvienose šventosiose Mišiose, R. išklausyk mus, Viešpatie!
Dievo Avinėli, kuris savo neišsemiamu Gailestingumu naikini mūsų nuodėmes, R. pasigailėk mūsų!
V. Dievo Gailestingumas virš visų jo kūrinių (Ps 144, 9). R. Dievo Gailestingumą garbinsime per amžius (Ps 88, 2).
Melskimės. Dieve, Tavo Gailestingumas yra begalinis ir pasigailėjimo turtai neišsemiami. Maloningai pažvelk į mus ir padidink mumyse savo Gailestingumą, kad mes niekados, net didžiausių bandymų metu, nenusiviltume, bet visados pasitikėdami atsiduotume Tavo šventajai valiai, kuri yra pats Gailestingumas. Per mūsų Viešpatį Jėzų Kristų, Gailestingumo Karalių, kuris su Tavimi ir Šventąja Dvasia rodo mums pasigailėjimą dabar ir per amžių amžius. R. Amen.
 
Novena į Dievo Gailestingumą (Dien. 1210–1229)
 
Nuo Didžiojo penktadienio iki Atvelykio Viešpats nurodė kalbėti šias maldas, kaip pasiruošimą Gailestingumo šventei. Žinoma, noveną galima atlikti ir kitu laiku.
 
Pirmoji diena (D. penktadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man visą žmoniją, ypač visus nusidėjėlius, ir panardink juos į mano gailestingumo jūrą. Taip paguosi mane karčiame liūdesyje, kuriame esu paskendęs dėl prarastų sielų.
Gailestingiausias Jėzau, visuomet linkęs mūsų pasigailėti ir mums atleisti, žiūrėk ne mūsų nuodėmių, o mūsų pasitikėjimo begaliniu Tavo gerumu. Priimk mus į savo gailestingiausios Širdies buveinę ir neišleisk mūsų iš jos per amžius. Meldžiam Tave dėl tos meilės, kuri jungia Tave su Tėvu ir Šventąja Dvasia.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į visą žmoniją, o ypač į vargšus nusidėjėlius, kuriuos priglaudė gailestingoji Jėzaus Širdis, ir dėl jo skausmingos kančios parodyk mums savo pasigailėjimą, kad per amžius šlovintume Tavo visagalį gailestingumą. Amen.
 
Antroji diena (D. šeštadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man kunigų ir vienuolių sielas, ir panardink jas į bedugnį mano gailestingumą. Jie davė man jėgų ištverti kančioje, jais lyg kanalais į žmoniją teka mano gailestingumas.
Gailestingiausias Jėzau, iš kurio kyla visa, kas gera, padaugink mumyse malonės, kad vertai darytume gailestingumo darbus, ir kad tie, kurie į mus žvelgia, garbintų gailestingąjį Tėvą danguje.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į rinktines kekes savo vynuogyne – į kunigų ir vienuolių sielas. Apdovanok juos savo palaiminimo jėga, iš meilės savo Sūnaus Širdžiai, kuri juos glaudžia, duok jiems savo galingos šviesos, kad galėtų kitus vesti išganymo keliu ir kad visi šlovintų Tavo beribį gailestingumą per amžių amžius. Amen.
 
Trečioji diena (Velykų sekmadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man visas pamaldžias ir ištikimas sielas ir panardink jas į mano gailestingumo jūrą. Tos sielos paguodė mane Kryžiaus kelyje, jos buvo lyg atgaivos lašas kartybės jūroje.
Gailestingiausias Jėzau, kuris visiems be saiko dalini malones iš Tavo gailestingumo iždo, priimk mus į savo gailestingiausios Širdies buveinę ir neišleisk iš jos per amžius. Meldžiam Tave dėl tos nesuvokiamos meilės, kuria Tavo Širdis liepsnoja dangiškajam Tėvui.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į ištikimas sielas kaip į Tavojo Sūnaus paveldą ir dėl jo skausmingos kančios suteik joms savo palaiminimą. Nuolat globok jas, kad neprarastų meilės ir šventojo tikėjimo lobio, kad su visais angelais ir šventaisiais garbintų Tavo begalinį gailestingumą per amžių amžius. Amen.
 
Ketvirtoji diena (Pirmadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man pagonis ir tuos, kurie manęs dar nepažįsta. Ir apie juos galvojau kentėdamas, o jų būsimas uolumas guodė mano širdį. Panardink juos mano gailestingumo jūroje.
Gailestingiausias Jėzau, viso pasaulio šviesa, priimk į savo gailestingiausios Širdies buveinę pagonių sielas, kurios dar Tavęs nežino. Tavo malonės spinduliai juos teapšviečia, kad ir jie drauge su mumis garbintų Tavo gailestingumo stebuklus, ir neišleisk jų iš savo gailestingiausios Širdies buveinės.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į sielas pagonių ir tų, kurie dar Tavęs nepažįsta, kurias glaudžia gailestingoji Jėzaus Širdis. Patrauk jas prie Evangelijos šviesos. Tos sielos nežino, kokia didelė laimė Tave mylėti. Padaryk, kad ir jos šlovintų Tavo dosnų gailestingumą per amžių amžius. Amen.
 
Penktoji diena (Antradienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man eretikus ir atskalūnus ir panardink juos mano gailestingumo jūroje. Kančios metu jie plėšė mano Kūną ir Širdį, tai yra mano Bažnyčią. Kai jie grįžta vienybėn su Bažnyčia, jie gydo mano žaizdas ir lengvina mano kančias.
Gailestingiausias Jėzau, Tu esi pats gerumas, Tu neatsisakai apšviesti Tave prašančius, priglausk savo gailestingiausios Širdies buveinėje eretikų ir atskalūnų sielas, patrauk jas savo šviesa į Bažnyčios vienybę, ir neišleisk jų iš savo gailestingiausios Širdies buveinės, bet padaryk, kad jos šlovintų Tavo dosnų gailestingumą.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į sielas eretikų ir atskalūnų, kurios iššvaistė Tavo gėrybes ir piktnaudžiavo Tavo malonėmis, užsispyrusios likdamos savo klaidose. Nežiūrėk jų paklydimų, bet į savo Sūnaus meilę ir jo kančią, kurią dėl jų ištvėrė, nes ir jos glaudžiasi gailestingiausioje Jėzaus Širdyje. Padaryk, kad ir jos garbintų Tavo didį gailestingumą per amžių amžius. Amen.
 
Šeštoji diena (Trečiadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man romias ir nuolankias sielas bei mažų vaikų sielas, ir panardink jas mano gailestingume. Šios sielos labiausiai panašios į mano Širdį, jos stiprino mane merdėjimo kančiose. Jos lyg angelai budi prie mano altorių, ant jų srovėmis lieju savo malones. Tik nuolanki siela gali priimti mano malonę, nuolankias sielas apdovanoju savo pasitikėjimu.
Gailestingiausias Jėzau, Tu esi pasakęs: „Mokykitės iš manęs, nes aš romus ir nuolankios širdies“ (Mt 11, 29). Priimk į savo gailestingiausios Širdies buveinę tylias ir nuolankias sielas bei mažų vaikų sielas. Tos sielos džiugina visą dangų, jos labai panašios į dangaus Tėvą, jos lyg puokštės prie Dievo sosto, kurių kvapu mėgaujasi pats Dievas. Tos sielos nuolat gyvena gailestingoje Jėzaus Širdyje ir nepavargdamos per amžius gieda meilės ir gailestingumo himną.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į romias ir nuolankias sielas ir į mažutėlių sielas, kurias priglaudė gailestingoji Jėzaus Širdis. Jos labiausiai panašios į Tavo Sūnų, jų kvapas pakyla nuo žemės ligi Tavo sosto. Gailestingumo ir visokio gerumo Tėve, meldžiu Tave dėl Tavo meilės ir palankumo toms sieloms, palaimink visą pasaulį, kad visi giedotų šlovę Tavajam gailestingumui per amžių amžius. Amen.
 
Septintoji diena (Ketvirtadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man sielas, kurios ypač garbina ir skelbia mano gailestingumą ir panardink jas mano gailestingume. Šioms sieloms labiausiai skaudėjo dėl mano kančios, jos giliausiai suprato mano dvasią. Jos yra gyvas mano gailestingos Širdies atvaizdas. Tos sielos ypatingai švytės būsimame gyvenime, nė viena nepateks į pragaro ugnį, kiekvieną jų ginsiu mirties valandą.
Gailestingiausias Jėzau, kurio Širdis yra pati meilė, priglausk į savo gailestingiausią Širdį sielas, kurios ypač garbino ir skelbė Tavo didį gailestingumą. Jos stiprios paties Dievo jėga, jos eina pirmyn, nepaisydamos vargų ir kliūčių, pasitikėdamos Tavo gailestingumu. Tos sielos vienybėje su Jėzumi neša ant savo pečių visą žmoniją. Jos nebus griežtai teisiamos, mirties valandą jas globos Tavo gailestingumas.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į sielas, kurios skelbia ir šlovina didingiausią Tavo savybę – beribį Tavo gailestingumą. Tos sielos yra lyg gyva Evangelija, jų rankos pilnos gailestingumo darbų, o dvasia – džiaugsmo giesmių Aukščiausiojo gailestingumui. Meldžiu Tave, Dieve, parodyk joms gailestį dėl jų vilties ir pasitikėjimo Tavimi, teišsipildo, ką Jėzus joms pažadėjo: Sielą, kuri garbins mano beribį gailestingumą, aš pats ginsiu kaip savo garbę gyvenime, o ypač mirties valandą.
 
Aštuntoji diena (Penktadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man sielas, kurios yra skaistyklos kalėjime, ir panardink jas mano gailestingumo bedugnėje. Mano Kraujo srovė teatvėsina jų karštį. Aš labai myliu tas sielas, jos atsilygina mano teisingumui. Tavo galioje yra joms padėti. Semk iš mano Bažnyčios iždo visus atlaidus ir aukok juos jų labui. O, jei žinotum jų kančias, tu nuolat aukotum už jas dvasinę išmaldą ir mano teisingumui apmokėtum jų skolą.
Gailestingiausias Jėzau, Tu esi pasakęs, kad trokšti gailestingumo, vedu į Tavo gailestingiausios Širdies buveinę skaistyklos vėles, kurias labai myli, bet jos turi atsimokėti Tavo teisingumui. Kraujo ir vandens srovė iš Tavo Širdies teužgesina skaistyklos liepsnas, kad ir ten būtų šlovinamas Tavo gailestingumas.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į skaistykloje kenčiančias vėles, ir jas priglaudė gailestingiausioji Jėzaus Širdis. Prašau Tave dėl Tavo Sūnaus Jėzaus kančios ir dėl visos kartybės, kuri užliejo jo švenčiausiąją dvasią, parodyk gailestį sieloms, į kurias nukreiptas Tavo teisingumo žvilgsnis. Žiūrėk į jas tik per savo mylimojo Sūnaus Jėzaus žaizdas, nes tikime, kad Tavo meilei ir gailesčiui nėra ribų.
 
Devintoji diena (Šeštadienis)
 
Išganytojas prašo: Šiandien paaukok man atšalusias sielas ir panardink jas mano gailestingumo bedugnėje. Tos sielos labiausiai žeidžia mano Širdį. Alyvų sode mano dvasia labiausiai bjaurėjosi drungnomis sielomis. Tai dėl jų pasakiau: „Tėve, atitolink šią taurę, jei tokia Tavo valia“ (plg. Mt 26, 39). Paskutinė gelbėjimosi lenta joms yra bėgti prie mano gailestingumo.
Gailestingiausias Jėzau, Tu esi pats gailestis, vedu prie Tavo gailestingos Širdies atšalusias sielas, tesušyla Tavo tyros meilės ugnyje tos suledėjusios sielos, panašios į lavonus ir keliančios Tau pasibjaurėjimą. Gailestingasis Jėzau, panaudok visą savo gailesčio visagalybę ir patrauk jas į savo meilės kaitrą. Duok joms šventos meilės, nes Tu visa gali.
Amžinasis Tėve, gailestingai pažvelk į atšalusias sielas, ir jas priglaudė gailestingiausioji Jėzaus Širdis. Gailestingumo Tėve, meldžiu Tave dėl Tavo Sūnaus kančios kartybės ir dėl Jo merdėjimo tris valandas ant kryžiaus, leisk ir joms šlovinti begalinį Tavo gailestingumą.