Haris Poteris – ragãnių mokinys

Anglų vaikų rašytojos Dž. Rouling (K. J. Rowling) knygos keliauja po pasaulį. Septyni tomai, kuriuose aprašomi Hario Poterio ir jo draugų Rono bei Hermionės išgyvenimai ir nuotykiai, visame pasaulyje yra bestseleriai. Filmai apie juos sumuša visas rekordus. Jaunuolius ir, deja, suaugusiuosius apima susižavėjimo svaigulys dėl kažko, kas pranoksta viską, kas iki šiol magijos, burtininkystės, okultizmo ir siaubo srityje egzistavo literatūrinėje pasaulio prekyboje: Haris Poteris – XX amžiaus ragãnių mokinys.

Pasakojimai skaitomi kaip kriminalai. Bet jie anaiptol nėra įdomiai aprašyta kova tarp gėrio ir blogio, kaip teigia Poterio gerbėjai. Atvirkščiai, juose beveik atvirai propaguojamas okultizmas. Šių knygų veikėjai užsiima magija bei okultinėmis praktikomis, nebaudžiamai meluoja, keikiasi, neturi gailestingumo ir yra įsipainioję į smurto scenas. Su Hariu Poteriu skaitytojas įžengia į pasaulį, kurį valdo blogis su krauju susitepusiomis dvasiomis, piktybiškais mokytojais ir siaubą keliančiais prakeikimais.

Prie tikėjimo į Jėzų Kristų ir jo Evangelijos silpnėjimo prisidėjo pasaulis, pilnas įvairių burtininkystės, satanizmo, kerėjimo bei magijos formų.

Interviu vienam Londono Times reporteriui autorė Dž. Rouling, kuri dėl milžiniškos knygų sėkmės tapo milijoniere ir gavo literatūros garbės daktaro vardą, sakė: „Šios knygos vaikams padeda suprasti, kad tas silpnas, idiotiškas Dievo Sūnus yra gyvas juokas, kuris bus pažemintas, kai ateis ugnies lietus...“ Panašūs yra ir skaitytojų komentarai. Vienas dešimtmetis berniukas teigia: „Knygos apie Harį Poterį yra cool, kadangi jos mane pamoko visko apie magiją. Jos rodo, kaip, naudojant magiją, galima kontroliuoti žmones. Aš noriu išmokti šitą Cruciatus burtažodį, kad priversčiau kentėti savo mokytoją, kuris man parašė blogą pažymį.“ Kitas vaikas sako: „Ankščiau tikėjau, ko jie mus mokė sekmadieninėje mokykloje. Bet knygos apie Harį Poterį man parodė, kad magija yra kažkas, ko aš dabar galiu išmokti ir ką galiu naudoti, ir kad Biblija yra tik nuobodus melas.“ Vienas satanistų bažnyčios kunigas džiaugėsi: „Haris mums yra tikra dangaus dovana.“ Bet ar nėra atvirkščiai?

Ypač skaitomas amerikiečių rašytojas Stivenas Kingas prisipažino esąs patenkintas, kad populiarūs romanai apie Poterį paruošia skaitytoją jo paties į demoniškumą pereinantiems siaubo romanams. Kai jie bus vyresni, skaitys juos.

Dirvą tam paruošė per pastaruosius du dešimtmečius išplitę fantastiniai romanai, plastmasiniai monstrai, kuriuose persipynęs fantazijos, smurto ir siaubo mišinys okultizmu atbukino visą vaikų bei suaugusiųjų kartą. Dvasių pažinimas – ir tai nėra perdėjimas – dėl šių knygų pasiekė naują žemiausią tašką.

Daugybė recenzijų Harį pristato kaip tobulą didvyrį: draugiškas, tvirtas, teisingas, ištikimas, nesavanaudis ir t. t. Tai gali tikti keletui epizodų, bet yra daugybė atvejų, kai jis elgiasi priešingai: taip, kaip ir kiti. Jis nepaklusnus, nesilaiko taisyklių ir gerais bei palankiais motyvais ir veiklomis galų gale siekia savo paties interesų.

Apie šių knygų moralę apibendrintai būtų galima pasakyti taip:

1. Meluoti, vogti, apgaudinėti ne tik priimtina, bet gali būti taip pat ir linksma. Tai yra veiksminga priemonė pasiekti pageidaujamam tikslui.

2. Užsiėmimas astrologija, numerologija, burtininkyste ir magija gali būti toks jaudinantis, kad tai jau savaime pateisina jų praktikavimą.

3. Nereikia labai rimtai žiūrėti į nepaklusnumą – gal tavęs nesučiups.

4. Jeigu esi ypatingas, tu nusipelnei išsisukti nuo bausmės už blogą elgesį.

5. Suaugusieji dažniausiai tau kliudo.

6. Taisyklės yra tam, kad būtų laužomos.

7. Kerštas yra priimtina elgesio forma.

8. Žmonių pasaulis yra vertas paniekos, o kerėtojų ir burtininkų pasaulis idealizuojamas.

Suprantama, kad vaikai ir jaunimas ryte ryja šias knygas. Vienuolikos metų mergaitė, paklausta, koks jos įspūdis, pasakė: „Aš mėgstu Harį, kadangi jis gali padaryti viską, ką tik nori.“ Tai yra daugelio vaikų troškimas daryti tai, ką nori ir išsilaisvinti iš tėvų autoriteto. Jie mato Harį Poterį kaip jų norų gynėją. Ir jeigu tam pritaria suaugusieji, tada tėvams dar sunkiau paaiškinti vaikams, kad žmogiškumas neleidžia daryti to, ko nori.

Biblijos požiūriu magija ir okultizmas Dievui kelia pasibjau-rėjimą: „ ...burtininkams, stabmeldžiams ir visiems melagiams skirta dalis ežere, kuris dega ugnimi ir siera; tai yra antroji mirtis“ (Apr 21, 8). „Palaiminti, kurie išsiplauna savo drabužius, kad įgytų teisę į gyvybės medį ir galėtų įžengti pro vartus į miestą. O lauke lieka šunys, burtininkai, palaidūnai, žudikai, stabmeldžiai ir visi, kurie mėgsta melą ir jį daro“ (Apr 22, 14–15).

Haris Poteris ir dabartinė milžiniška žaislų pasiūla turi vieną bendrą savybę: jie plačiai atveria vartus į naująją pasaulio tvarką; ir stulbina tai, kad daugybė tėvų, mokytojų bei auklėtojų, deja, net ir kunigų nepajėgia suprasti masinės indoktrinacijos pavojaus, kurį kelia šiuolaikinės technologijos.